המדריך לבחירת שמן זית איכותי

שמן זית מלווה את האנושות אלפי שנים, וכולנו מכירים את טעמו המשובח ומודעים לאיכויות הבריאותיות שלו. שמן זית הוא אחד המוצרים השכיחים ביותר במטבח הביתי, ורבים מאיתנו לא יכולים בלעדיו. אפשר למצוא שמן זית במרכולים, בשווקים ובחנויות המכולת. מוצרי השמנים הם רבים ומגוונים ומצויים בשפע בכל מקום. עם זאת, לעיתים קרובות השפע הזה עלול להציף אותנו ולבלבל. 

אף שאנחנו אוהבים שמן זית ולא מסוגלים לוותר עליו במתכונים החביבים עלינו, לרבים מאיתנו אין די ידע, ניסיון או יכולת לזהות שמן איכותי ולהבדיל בין שמן איכותי ובין שמנים מאיכות נמוכה. גם ההיצע הרב של מוצרי שמן זית תורם לבלבול ולחוסר ההבנה. אנחנו פוגשים על מדפי הסופר שמן כתית מעולה, שמן זית בכבישה קרה, שמן זית מזוכך, שמנים מעורבים ושמנים מזנים שונים. אם לא התייעצנו עם יצרני שמנים מומחים – ולרובנו אין את הפריווילגיה הזאת – לא נוכל לדעת מה המשמעות של השמות שונים ומהם היתרונות והחסרונות שלהם. בדיוק מהסיבה הזו גיבשנו כאן את כל מה שצריך לדעת על שמן זית איכותי. 

מלך השמנים – שמן זית כתית מעולה

שמן זית כתית מעולה הוא אכן מלך השמנים. מדובר במיצוי ראשוני של שמן שנכבש בכבישה קרה. כדי לסבר את האוזן נסביר ששמן זית כתית הוא מיצוי של הכבישה השנייה, ואילו שמן זית רגיל הוא מיצוי של הכבישה השלישית. שמן זית כתית מעולה נהנה מהאיכות הגבוהה ביותר, ואיכות זו נמדדת לפי רמת החמיצות שבו. בשמן זית כתית מעולה יש רק 0.8 אחוז חמיצות לעומת שמנים אחרים, ודבר זה מעיד על היותו מוצר בריאותי ומשובח גם לאכילה וגם לצרכים קוסמטיים ולעיסויי מרפא בשמשו כנשא של שמנים אתריים איכותיים

על כתית ועל כבישה

בכל הנוגע למוצרי שמן זית, אנחנו משתמשים רבות במושגים כתית וכבישה אולם לא בהכרח מבינים את משמעותם. המילה כתית מתארת את תהליך הפקת השמן מהעיסה של הזיתים. תהליך זה נעשה בדחיסת הזיתים ובהידוקם בלחץ מכני ובלי להוסיף להם חומרים כימיים. אפשר לדחוס את השמן בטמפרטורות גבוהות ואז להפיק ממנו כמויות גדולות. עם זאת חום פוגם באיכות השמן ומזיק לו. ומכאן המושג כבישה קרה – כבישה הנעשית בטמפרטורות נמוכות השומרות על השמן המופק ועל סגולותיו הטבעיות. 

שמן זית איכותי – עשה ואל תעשה

אל תחשבו שמחיר גבוה מעיד על איכות השמן. אף ששמן זית איכותי הוא מוצר יקר, לא כל בקבוק שמן יקר הוא בהכרח איכותי. הדברים אמורים גם בנוגע למותג. אל תניחו שמותג מוכר וידוע מציע לכם את האיכות הגבוהה ביותר. לעיתים דווקא יצרני בוטיק שאינם מוכרים יציעו להם שמן זית איכותי, טעים וגם בריא. 

בעת קניית בקבוק שמן זית, שימו לב לצבעו. צבעיו של שמן זית כתית מעולה נעים בין צהוב בהיר לירוק־זהוב. אם הגוונים ירקרקים, השמן טרי יותר ועשיר בכלורופיל. אם הגוונים צהבהבים, הם אינם טריים אך רוויים בקרוטנואידים – נוגדי חמצון – חשובים. אם צבעו של השמן הוא צהבהב בהיר מאוד, הוא מעובד וכדאי להימנע ממנו. הצבע הירקרק מעיד על הכתית הטוב ביותר. מלבד הצבע שימו לב גם לריחו של השמן. לשמן זית כתית מעולה יש ריח חזק וחריף. אם ריחו עדין מאוד – עדיף לא לקנות אותו שוב. 

שימו לב לטעם

טעמו של שמן זית כתית מעולה מלווה בטעם לוואי מעט מר. אם השמן חסר טעם, הוא נכבש בטמפרטורות גבוהות ופעולה זו פוגמת באיכות שלו. כדי למצוא את שמן האיכותי והמתאים לכם, התכוננו לתהליך של ניסוי וטעייה. התאזרו בסבלנות ובסופו של דבר תמצאו את השמן שלכם.

עגלת קניות

הצטרפו למועדון הלקוחות

ללא עלות*

*בקנייה מעל 300 ₪

לקבלת קוד קופון והצטרפות מלאו את הפרטים:

הצטרפו למועדון הלקוחות

ללא עלות*

*בקנייה מעל 300 ₪

לקבלת קוד קופון והצטרפות מלאו את הפרטים:

×
דילוג לתוכן